KUPUJESZ BILET Z DRUGIEJ RęKI I BOISZ SIę, żE NIE WEJDZIESZ NA KONCERT? SPRAWDź, JAK UNIKNąć OSZUSTWA

Liczysz na bilet na koncert ulubionego artysty, festiwal czy Męskie Granie, ale wszystkie zostały już wykupione? Zwykle zostaje ci albo rezygnacja, albo polowanie na zwrot. Co z kupowaniem od kogoś? Jak odkupić bilet z drugiej ręki i nie dać się oszukać?

Zakup biletów na koncert czy festiwal to nierzadko proces długi i wymagający dobrego zaplanowania. Zdarza się bowiem, że bilety znikają na pniu, zanim w ogóle strona ci się załaduje. W takich sytuacjach można liczyć na to, że ktoś zrezygnuje. Nie wszyscy organizatorzy pozwalają na zwrot biletu, pozostaje więc sprzedaż z drugiej ręki. To jednak często pole do popisu dla oszustów. Jak odkupić bilet, by nie dać się oszukać?

Zobacz wideo "Tańcz głupia" nawiązuje do Lady Pank, ale Margaret jako dziecko słuchała innych hitów

Udało ci się kupić bilety z drugiej ręki, ale teraz zastanawiasz się, czy uda ci się wejść? Sprawdź, na co uważać

Co robić, by nie dać się oszukać? Przede wszystkim zajrzyj do regulaminu wydarzenia. Bywają takie, które pozwalają uczestnikom na zwrot biletu bez żadnych dodatkowych opłat. Osoby, które mimo tego odsprzedają bilety, najprawdopodobniej po prostu chcą zarobić na niewiedzy. Warto wiedzieć, że to wykroczenie karane aresztem, grzywną lub ograniczeniem wolności.

Bywają takie wydarzenia, których regulaminy nie zezwalają na zwrot. Wtedy przede wszystkim sprawdź, czy istnieje możliwość zmiany danych na bilecie, szczególnie gdy organizator może zażądać dokumentu tożsamości przed wejściem. Upewnij się też, że kupujesz bilet od osoby, której dane widnieją na takim bilecie imiennym. Jeśli planujesz odkupienie biletu od kogoś w mediach społecznościowych, ale też w serwisach aukcyjnych, zerknij na jego profil. Gdy widać, że to nowo stworzone konto, założone kilka minut temu, lepiej zachowaj czujność. Jeśli to możliwe, staraj się odkupić bilet osobiście.

Zdarza się, że kupujemy bilet sfałszowany lub, co gorsza, zdublowany, a przy wejściu na wydarzenie okazuje się, że został już skasowany. W przypadku biletów elektronicznych unikaj takich, których całe zdjęcie zostało udostępnione w ogłoszeniu, na stronie wydarzenia lub na grupie społecznościowej. Wygenerowanie kodu kreskowego lub QR w dzisiejszych czasach trwa chwilę, fałszerze z łatwością mogą więc podrobić bilet i próbować go sprzedać. Zwróć więc uwagę na czcionki (np. brak polskich znaków, nienaturalne pogrubienie), dziwne znaki wodne, loga czy inne podejrzane oznaki mogące sugerować, że to fałszywy bilet.

Jak odkupić bilet z drugiej ręki i nie dać się oszukać? Uważaj, gdzie kupujesz

Bezpiecznie możesz kupić bilety na platformach, które współpracują z organizatorami wydarzenia, a więc m.in. za pośrednictwem eBilet.pl, Going czy Ticketmaster. Przed kupnem biletu za pośrednictwem strony do wymiany sprawdź jej wiarygodność w sieci. Poszukaj opinii, komentarzy internautów, uważaj też na wyjątkowo niskie oferty, szczególnie w przypadku tak obleganych wydarzeń, jak Męskie Granie, Open'er Festival czy koncerty światowych gwiazd, np. Taylor Swift. Bilety w podejrzanie niskich cenach, dostępne od ręki i w dużych ilościach poza oficjalnym kanałem sprzedaży to historia niestety zbyt piękna, by była prawdziwa.

2024-04-28T06:54:32Z dg43tfdfdgfd