W RZESZOWIE SZóSTY TOAST URODZINOWY DLA TOMASZA STAńKI; WCZEśNIEJ KONCERTY I WYSTAWA

Rzeszów po raz szósty będzie celebrować twórczość pochodzącego z tego miasta wybitnego trębacza jazzowego Tomasza Stańki. 13 lipca odbędzie się toast muzyczny dla nieżyjącego już artysty, wydarzenie poprzedzą trzy koncerty i wystawa.

"Toast" dla upamiętnienia światowej sławy trębacza jest inicjatywą Anny Stańko, córki i wieloletniej menadżerki artysty. To muzyczny projekt realizowany od 2019 roku w Warszawie, gdzie Stańko zakończył swoją karierę oraz w Rzeszowie, gdzie się urodził. 11 lipca skończyłby 82 lata. Zmarł sześć lat temu. Tomasz Stańko jest honorowym obywatelem Rzeszowa, skomponował dla miasta hejnał, który od 2016 roku każdego dnia rozbrzmiewa z wieży ratuszowej.

Tegoroczny toast urodzinowy rozpocznie się 5 lipca w Rzeszowskich Piwnicach. O godz. 19:00 rozpocznie się wernisaż wystawy "Mikrokosmos Tomasza Stańko". To wystawa fotografii z warszawskiego mieszkania artysty, autorstwa Soni "Kokoshki" Gorczak. Wystawę będzie można obejrzeć do 14 lipca.

6 i 7 lipca w Rzeszowskich Piwnicach odbędą się dwa koncerty. Najpierw zagrają Kosmonauci, czyli młody boysband wywodzący się z tradycji jazzowych, który czerpie z hip-hopu, drum&basu i improwizacji. Kolejnego dnia wystąpi grupa Horntet, młodzi muzycy, absolwenci Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach. Charakterystyka brzmienia zespołu opiera się na jazzie lat 60. W repertuarze oprócz własnych kompozycji zespół ma również aranżacje standardów jazzowych Horace'a Silvera i Theloniousa Monka. Oba koncerty rozpoczynać się będą o godz. 19:00.

W tym roku "Toast" współtworzą też młodzi muzycy, absolwenci kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa Uniwersytetu Rzeszowskiego - wystąpią na scenie plenerowej Instytutu Muzyki UR 11 lipca o godz. 19.

Najważniejsze wydarzenie, czyli koncert główny, odbędzie się 13 lipca na dziedzińcu zamku Lubomirskich. O 19:00 z zespołem wystąpi saksofonista Maciej Obara, który na tegoroczny "Toast" przygotował projekt "Bluish Landscapes" inspirowany brzmieniem Skandynawii, a jej wpływ można odnaleźć w twórczości Tomasza Stańki.

Maciej Obara otrzymał od jazzmana zaproszenie do wspólnych koncertów w międzynarodowym sekstecie z Alexim Tuomarilą, Jakobem Bro, Joey'em Baronem, Andersem Jorminem i Sławomirem Kurkiewiczem. Z kolei współpraca Obary w ramach New Balladyna Quartet, czy koncerty Tomasza Stańko i Aukso, pozwoliły saksofoniście nawiązać kontakt z muzyką, którą dotychczas znał tylko z nagrań.

Skandynawskie inspiracje Stańki stały się drogowskazem w artystycznym życiu Macieja Obary. "Stańko zawsze postrzegał Skandynawię jako coś wyjątkowego. Miał rację. W jego zespołach zawsze dochodziło do fuzji Polaków i Skandynawów. Dla mnie to nieskończone źródło inspiracji, dlatego też muzycy w tym projekcie to najlepsze osobowości obu scen, które zapewne byłyby i jego wyborem" – mówi o "Bluish Landscapes" Maciej Obara.

Wystąpi także Craig Taborn (fortepian solo), który wielokrotnie współpracował z Tomaszem Stańką w różnych konstelacjach – z Jimem Blackiem, Joey'em Baronem, Chrisem Lightcapem, Arildem Andersenem, Chrisem Potterem. "Przygotowany specjalnie na Toast Urodzinowy recital solowy będzie podsumowaniem wspólnej muzycznej przygody Craiga Taborna z Tomaszem Stańko, okazją do wspomnień i swoistym hołdem dla najważniejszego polskiego muzyka jazzowego złożonym w rocznicę jego urodzin" – zapowiada Estrada Rzeszowska.

Na koniec wystąpi Even Rostad, który zremiksuje utwory z projektu "Bluish Landscapes". Rostad uważany jest wschodzący talent w dziedzinie muzyki elektronicznej z Nord-Trondelag w Norwegii. Tworzy wciągające i ewoluujące pejzaże dźwiękowe, wyróżniające go na scenie muzyki elektronicznej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańki jest bezpłatny. (PAP)

al/ jann/

2024-06-30T15:44:11Z dg43tfdfdgfd