TWIERDZą, żE SKRZYWDZIłA DZIECI "DZIWNYMI IMIONAMI". Są ZNANE OD SETEK LAT

Moda na imiona przychodzi i odchodzi, ostatecznie wybór jednak zależy od preferencji i gustu rodziców. Jak się jednak okazuje, rzadki i oryginalne imiona mogą okazać się źródłem kłopotów, a nawet budzić kontrowersje.

Iwo, Joszko, Zelia i Gniewko

Zuzanna Marczyńska to mama czwórki dzieci, która zdecydowała się nadać swoim pociechom dość rzadko spotykane imiona: Iwo, Zelia, Joszko i Gniewko. Wiele osób ma problemy z ich odmianą.

Kobieta podzieliła się swoją historią na TikToku. Przyznaje, że wiele osób często w ogóle nie odmienia imion jej dzieci. Zauważa jednak, że w tej kwestii zdania językoznawców są podzielone.

- Mówią np. "powiedz coś Joszko" albo "idź do Gniewko", albo "mam tutaj zapisanego Iwo" - relacjonuje.

Choć niektórzy preferują formę nieodmienioną tych imion, to inni skłaniają się ku mało intuicyjnej odmianie, która pochodzi z języka łacińskiego, a mianowicie zastąpieniu "o" na "on". Tak więc imię Iwo brzmiałoby Iwonowi, Iwonem, Iwona itp.

- Coraz więcej językoznawców przychyla się do tej bardziej intuicyjnej odmiany, czyli po prostu z Iwem, Iwowi, Iwa - wyjaśnia Zuzanna. Podobnie sprawy wyglądają w przypadku Gniewka i Joszka.

Krytycy na start

Nagranie na TikToku z wyjaśnieniem powstało raczej w ramach ciekawostki, ale internauci natychmiast przystąpili do ataku. Pod postem Zuzanny pojawiło się mnóstwo nieprzychylnych komentarzy.

Jedni twierdzili, że mama skrzywdziła swoje dzieci, nadając im oryginalne imiona, inni uważają, że mogła wybrać coś "normalnego". Część jest także przekonana, że pociechy będą wyśmiewane przez rówieśników.

Iwo, Joszko, Zelia czy Gniewko zdecydowanie do najdziwniejszych imion nie należą i mają mocne zakorzenienie w historii.

Krótka geneza

Czy nadane przez Zuzannę imiona są rzadkie? Owszem. Czy "dziwne"? To już kwestia indywidualna. Iwo jest męskim odpowiednikiem Iwony. Imię pochodzenia germańskiego było często nadawane w epoce piastowskiej, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1206 roku.

Gniewko z kolei pochodzi z języka staropolskiego i oznacza "męża gniewu". Joszko wywodzi się zaś z węgierskiego i jest odpowiednikiem imienia Józef. Warto także dodać, że obydwa imiona były w Polsce znane już w średniowieczu.

Imię Zelia wywodzi się z języka greckiego i choć budzi najmniejsze zdziwienie wśród internautów, w Polsce nosi je zaledwie 15 dziewczynek.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

2024-06-28T05:22:44Z dg43tfdfdgfd