5 FILMóW JERZEGO STUHRA, KTóRE TRZEBA ZOBACZYć. POKOLENIE Z MA ZADANIE DOMOWE

Jerzy Stuhr. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorów. Człowiek, który łączył pokolenia kinomanów. Młodsi widzowie w zdecydowanej większości zapewne kojarzą go z roli kultowego Osła z serii filmów o "Shreku", dlatego dziś patrzymy jeszcze dalej i czynimy miniprzewodnik po starszych tytułach w dorobku aktora, które zdecydowanie warto nadrobić — zwłaszcza że wszystkie zobaczycie za darmo online.

"Wodzirej"

Choć od premiery minęło prawie pół wieku, a w tym czasie Polska zmieniła się diametralnie, paradoksalnie "Wodzirej" pod względem wymowy praktycznie się nie zestarzał. Historia Lutka Danielaka, tytułowego wodzireja, tj. konferansjera, piosenkarza i dj-a w jednym, który za wszelką cenę chcę poprowadzić prestiżowy bal, przeradza się w dogłębne studium dążenia do celu w iście makiawelicznym stylu. "To się działo wtedy, dzieje teraz i będzie pewnie działo zawsze. Systemy się zmieniają, ludzie nie bardzo" — mówił Onetowi reżyser, który postanowił zaangażować do filmu dopiero przebijającego się w branży Jerzego Stuhra. Cóż, Feliks Falk robił "Wilka z Wall Street", zanim to było modne.

"Wodzirej" do zobaczenia za darmo na platformie 35mm.online.

"Amator"

Opowieść o Filipie Moszu, szarym obywatelu, zaopatrzeniowcu w zakładzie przemysłowym, który wyrywa się z ideologicznej sztampy socjalizmu dzięki wielkiej pasji, jaką jest filmowanie otaczającej rzeczywistości, to jeden z najgłośniejszych filmów zaliczanych do tzw. kina moralnego niepokoju. Reżyser Krzysztof Kieślowski wraz z Jerzym Stuhrem, odtwórcą głównej roli, z niezwykłą przenikliwością ukazuje powolną ewolucję bohatera, kreśląc przejmujący traktat o trudnej roli faktografa. Bezwarunkowe dążenie do prawdy w filmach doprowadza bowiem do wielu dramatów, a "Amator" tym samym staje się także rozprawą nad pasją, która może przerodzić się w złą obsesję.

"Amator" do zobaczenia za darmo na platformie 35mm.online.

"Kingsajz"

Juliusz Machulski potwierdził tym filmem, że w atrakcyjnej formie kina popularnego i pod płaszczykiem humorystycznej opowiastki potrafi mówić o rzeczach niebłahych. W opowieści o Szuflandii — państwie krasnoludków, rządzonym przez bezwzględnego Kilkujadka — recenzenci dopatrywali się politycznej satyry, nawiązań do PRL i ustroju komunistycznego. Ale dzisiaj, jeśli polityczny aspekt odjąć, wciąż pozostaje nam świetne kino przygodowe, z zabawnymi dialogami, sprawnie poprowadzoną narracją, scenografią i aktorskimi kreacjami. Choć powiedzmy sobie szczerze: wielu pamięta ten film wyłącznie z erotycznej sceny, w której krasnoludek grany przez Jacka Chmielnika przechadza się po nagim ciele Katarzyny Figury, którą po tym filmie zaczęto postrzegać jako "polską seksbombę".

"Kingsajz" do zobaczenia za darmo na platformie 35mm.online.

"Seksmisja"

Dla starszego pokolenia komedia kultowa. Świętość. Historia dwóch mężczyzn, którzy budzą się w totalitarnym państwie rządzonym przez kobiety, także i dziś zaskakuje pomysłowością, a do tego pełna jest dowcipnych gagów i cytatów, które na stałe weszły do języka potocznego. Jednocześnie to dzieło (nie bez powodu) mierzące się, zwłaszcza obecnie, z oskarżeniami o promowanie seksizmu i szkodzenie kobietom (zwłaszcza ostatni kwadrans). Warto więc wziąć pod uwagę, że to zapis pewnych czasów, dać mu szansę i odczytać go na nowo, choćby w feministycznym kluczu.

"Seksmisja" do zobaczenia za darmo na platformie 35mm.online.

"Deja vu"

Jerzy Stuhr jako Johnny Pollack, morderca na zlecenie chicagowskiej mafii, który wyjeżdża do Odessy z misją zlikwidowania zdrajcy, co — jak się okazuje — nie jest takie proste w sowieckich realiach. Machulski po raz kolejny udowodnił, że komediowy sztafaż to jego specjalność. "Deja vu" to filmowy pastisz, inteligentna zabawa kinem, a jednocześnie uroczy hołd złożony X Muzie. Film ulepiony jest z licznych cytatów i aluzji do amerykańskiego kina gangsterskiego, ale też radzieckiej klasyki — na czele z "Pancernikiem Potiomkinem" i słynną sekwencją schodów odeskich.

"Deja vu" do zobaczenia za darmo na platformie 35mm.online.

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-07-11T09:36:28Z dg43tfdfdgfd