TO W TEJ łóDZKIEJ KAMIENICY DORASTAł EUGENIUSZ BODO. KTO BY POMYśLAł, żE TU MIESZKAł?! [TYLKO U NAS ZDJĘCIA]

Był jednym z najwybitniejszych aktorów kina przedwojennego. Mimo że zginął 7 października 1943 roku, pamięć o nim jest żywa do dziś. Porażał charyzmą, urokiem i głosem, który wyśpiewał takie hity jak "Ach, śpij kochanie", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" czy "Już taki jestem zimny drań". Gdy był dzieckiem, dorastał w Łodzi i właśnie do tego miasta wybraliśmy się, aby sprawdzić, gdzie rozwijał skrzydła ten wybitny aktor. Zobaczcie zdjęcia tylko w galerii ShowNews.pl.

Eugeniusz Bodo mieszkał w Łodzi

Choć Eugeniusz Bodo urodził się w Genewie, los rzucił go z rodziną do Łodzi, gdzie mieszkał przez kilkanaście pierwszych lat swojego życia. Jego ojciec był Francuzem, który kochał nowinki techniczne i sprowadził je do Polski, rodzinnego kraju swojej żony. Jadwiga Anna Dorota z Dyjewskich pochodziła z Mazowsza i była szlachcianką. Mówi się, że bardzo kochała swojego męża, Teodora Junoda.

Najpierw los rzucił ich na ulicę Zachodnią 53, przy której mieszkali do 1918 roku. Później przenieśli się na Zachodnią 37, gdzie mieszkali przez rok. W książce Iwony Kienzler pt. "Bodo i jego burzliwe romanse" czytamy o tym, że ojciec Eugeniusza otworzył kino, w którym chłopiec z chęcią przebywał:

Pani Junodowa z czasem także przedzierzgnęła się w businesswoman, otwierając w pobliżu kinoteatru małżonka restaurację o nazwie Masque. Umiejętnie dzieliła czas między własny biznes a prowadzenie domu i opiekę nad jedynakiem. Chłopiec przebywał zarówno w prowadzonej przez matkę restauracji, jak i w należącym do ojca teatrze. Tam podziwiał artystów cyrkowych, podpatrywał za kulisami rewiowych aktorów i oglądał filmy, które przenosiły go w zupełnie inny świat. W końcu sam trafił na scenę.

Jak wygląda dziś miejsce, w którym mieszkał legendarny Eugeniusz Bodo? Zajrzyjcie koniecznie do naszej galerii.

Eugeniusz Bodo - tragiczny los

Eugeniusz Bodo tak naprawdę nazywał się Bohdan Eugène Junod, a swój przydomek artystyczny zaczerpnął od liter swojego pierwszego imienia i swojej matki Doroty. Był bożyszczem kobiet i nie ukrywał się z tym, że to łechce jego ego. Nikt nie nadążał za jego licznymi romansami.

Był jedną z pierwszych gwiazd, która reklamowała produkty wszelkiej maści - a to flauszowe marynarki OldEngland, krawaty od Chojnackiego, kapelusze Młodkowskiego czy buty od Kielmana.

Nie był wzorem godnym naśladowania, a o jego lekkim podejściu do życia mówiono wszędzie tam, gdzie tylko się pojawił. W 1929 roku spowodował wypadek samochodowy, w którym zginął kolega z branży, Witold Ronald.

Bodo starał się jednak cały czas trzymać gardę i na planie nigdy nie dawał po sobie poznać, że coś mu dolega. Rozkochał w sobie publiczność, a jego komediowe role przeszły do historii. Niestety, życie nie było dla niego tak łaskawe, jak to filmowe. W 1941 roku został aresztowany podczas pracy w Teatrze Miniatur we Lwowie. Trafił do łagrów w Kotłasie pod Archangielskiem, gdzie musiał bardzo ciężko pracować. Rosyjski Czerwony Krzyż przekazał Polsce dokument potwierdzający jego śmierć. Dopiero po 1989 roku Polacy dowiedzieli się, co stało się z Eugeniuszem Bodo:

Żano-Bodo Eugeniusz-Bogdan, ur. 1899 Genewa, syn Teodora, z zawodu aktor, reżyser. Został aresztowany 26 czerwca 1941 i decyzją specjalnej narady przez NKWD ZSRR skazany na 5 lat ciężkiego obozu wychowawczego jako element społecznie niebezpieczny. Okres kary odbywał w więzieniu Butyrskim w Moskwie, w mieście Ufa i w archangielskiej obłasti. Zmarł 7 października 1943 roku.

Był ikoną, o której nie powinno się zapomnieć. Został pochowany w bezimiennym i zbiorowym grobie...

Zobacz galerię

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz. Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź ShowNews.pl codziennie. Obserwuj ShowNews.pl

Polub ShowNews.pl na Facebooku i bądź na bieżąco z najnowszymi plotkami ze świata show-biznesu!

2024-07-11T06:14:26Z dg43tfdfdgfd