15 LAT TEMU ZMARł JAN MACHULSKI. PO LATACH WYSZłO NA JAW, żE ZDRADZAł żONę, A ONA MU ZAWSZE WYBACZAłA

"Zawsze do mnie wracał" - mówiła Halina Machulska w jednym z wywiadów.

Jan Machulski wieku 80 lat zmarł 20 listopada 2008 roku. Wybitny aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser oraz pedagog. Urodził się w 1928 roku w Łodzi. Od dziecka interesował się filmem i jak sam mówił, wolał chodzić piechotą do szkoły, żeby zaoszczędzić na bilet do kina. Wydział aktorski w łódzkiej PSWA ukończył w 1954 roku. W 1971 roku uzyskał dyplom wydziału reżyserii PWST w Warszawie.

Pogrzeb Krzysztofa Kiersznowskiego. Pojawili się Bogusław Linda z żoną, Ilona Łepkowska…

15 rocznica śmierci Jana Machulskiego

Na ekranie zadebiutował w noweli "Trzy opowieści" w 1953 r, a pierwszą główną rolę zagrał pięć lat później w filmie "Ostatni dzień lata". Poza tym był aktorem wielu teatrów – w Olsztynie, Opolu, Lublinie, Łodzi oraz w Warszawie.

W 1981 roku wystąpił w reżyserowanej przez swojego syna Juliusza Machulskiego komedii Vabank. Wcielił się tam w rolę Henryka Kwinto. Machulski wystąpił ponadto w Kingsajz, Dejavu, Szwadronie, Kilerze Superprodukcji oraz Vincim.

Psy Pasikowskiego – mija 25 lat od premiery. Jak zmieniły się gwiazdy filmu?

Poza aktorstwem był wybitnym pedagogiem. Przez wiele lat był dziekanem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Założył także razem z żoną Haliną prywatną szkołę aktorką, która cieszy się popularnością do dziś. To właśnie tam wielu młodych ludzi przygotowuje się do egzaminów na państwową uczelnię teatralną.

Jego pierwsza żona zapiła się na śmierć. Z drugą przeżył wspólnie 40 lat. Historia Macieja i Joanny Damięckich

Prywatnie Jan Machulski był mężem Haliny Machulskiej – aktorki i reżyserki teatralnej i współzałożycielki Teatru Ochoty. Doczekali się syna Juliusza Machulskiego, który także poszedł w ślady rodziców.

Zimą ubiegłego roku gruchnęła wiadomość, że nieżyjący już Machulski miał nieślubnego syna – urodzonego w 2003 roku Wojtka. Okazało się, że zdradzał swoją żonę z aktorką Agnieszką Zduńczyk i co najlepsze Halina Machulska o wszystkim wiedziała.

Łączyła nas niesamowita więź, której nic i nikt nie był w stanie zabić (...) Odkąd się poznaliśmy, był mi przyjacielem. Dobrze nam było ze sobą i zdecydowanie więcej od losu dostaliśmy dobrego niż złego. Wiem, że Jan kochał mnie całym sercem. Zawsze do mnie wracał – mówiła Halina Machulska w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

2023-11-20T13:55:44Z dg43tfdfdgfd